精品一区二区免费在线观看_国产精品久久久久久av福利软件_97成人精品区在线播放_国内成人精品一区

A large number of students in our school ____ from the countryside; the number _____ growing these years.

A. is; has been           B. are; has been

C. is; have been                  D. are; have been

 

【答案】

B

【解析】

試題分析:句意:我們學(xué)校許多學(xué)生來自農(nóng)村,這幾年數(shù)量一直在增加。A large number of 許多,be動詞用are;the number數(shù)字,看作一個整體,用單數(shù),用has。選B。

考點(diǎn): 考查主謂一致和時態(tài)的用法。

 

練習(xí)冊系列答案
相關(guān)習(xí)題

科目:高中英語 來源:2012-2013學(xué)年新疆農(nóng)七師高級中學(xué)高二第一次階段性考試英語試卷(帶解析) 題型:閱讀理解

I was 230 pounds this spring and I decided to get down to a healthier 200.In a house full of food,including snacks bought for my 7­year­old sons,I had a hard time cutting calories. Then I noticed my neighbors were having diet meals (減肥餐).I decided to do the same,knowing I would never be able to stick to a diet if I had to do the buying and cooking myself. I was looking for food that I could afford but I might take a diet more seriously if it hurt me in the wallet.
After online searches,I decided to compare the offerings of four companies:Zone Manhattan,Chefs Diet,Nu­Kitchen and eDiets. All four would send the meals to my door. Three send food daily,while eDiets sends a large package once a week. There were dozens of companies I could have chosen.Research suggests that the economic crisis has made diet programs less tempting.Consumers prefer do­it­yourself diets with foods bought from the supermarket.
Nu­Kitchen regards itself as the “personal chef”.I ordered the five­day plan ($230.53) and the taste was disappointing. I neither lost nor gained weight on the food.
eDiets promises “healthy,delicious meals sent to your door”.I ordered five breakfasts,five lunches and five dinners. My total cost was $119.70,or less than $25 a day. Overall,the food from eDiets was better than that from Nu­Kitchen.
Chefs Diet charged $380.99 for seven days,making it the most expensive of the four services.I never tasted anything terrible,but I never tasted anything that made me want to renew for a second week.
Zone Manhattan charged $349.80,with tax,for a week’s supply of food,or about $50 a day.I liked the food so much that I lost six pounds in the first four days on the diet.
【小題1】When the author began to have diet meals,she________.

A.was 200 pounds
B.didn’t have any children
C.worked as a cook in a company offering diet meals
D.didn’t believe she could stick to a diet if she had to cook herself
【小題2】What does the underlined word “tempting” in Paragraph 2 mean?
A.Attractive. B.Expensive.C.Delicious. D.Useful.
【小題3】Which of the four companies’ food cost the least daily?
A.Zone Manhattan’s. B.Chefs Diet’s.
C.Nu­Kitchen’s. D.eDiets’.
【小題4】We can learn from the passage that________.
A.the author gained weight on the food from Nu­kitchen
B.the author would choose the food of Zone Manhattan
C.the food from eDiets was the worst of the four
D.Zone Manhattan sends food once a week

查看答案和解析>>

科目:高中英語 來源: 題型:閱讀理解

I was 230 pounds this spring and I decided to get down to a healthier 200.In a house full of food,including snacks bought for my 7­year­old sons,I had a hard time cutting calories. Then I noticed my neighbors were having diet meals (減肥餐).I decided to do the same,knowing I would never be able to stick to a diet if I had to do the buying and cooking myself. I was looking for food that I could afford but I might take a diet more seriously if it hurt me in the wallet.
After online searches,I decided to compare the offerings of four companies:Zone Manhattan,Chefs Diet,Nu­Kitchen and eDiets. All four would send the meals to my door. Three send food daily,while eDiets sends a large package once a week. There were dozens of companies I could have chosen.Research suggests that the economic crisis has made diet programs less tempting.Consumers prefer do­it­yourself diets with foods bought from the supermarket.
Nu­Kitchen regards itself as the “personal chef”.I ordered the five­day plan ($230.53) and the taste was disappointing. I neither lost nor gained weight on the food.
eDiets promises “healthy,delicious meals sent to your door”.I ordered five breakfasts,five lunches and five dinners. My total cost was $119.70,or less than $25 a day. Overall,the food from eDiets was better than that from Nu­Kitchen.
Chefs Diet charged $380.99 for seven days,making it the most expensive of the four services.I never tasted anything terrible,but I never tasted anything that made me want to renew for a second week.
Zone Manhattan charged $349.80,with tax,for a week’s supply of food,or about $50 a day.I liked the food so much that I lost six pounds in the first four days on the diet.

  1. 1.

    When the author began to have diet meals,she________.

    1. A.
      was 200 pounds
    2. B.
      didn’t have any children
    3. C.
      worked as a cook in a company offering diet meals
    4. D.
      didn’t believe she could stick to a diet if she had to cook herself
  2. 2.

    What does the underlined word “tempting” in Paragraph 2 mean?

    1. A.
      Attractive.
    2. B.
      Expensive.
    3. C.
      Delicious.
    4. D.
      Useful.
  3. 3.

    Which of the four companies’ food cost the least daily?

    1. A.
      Zone Manhattan’s.
    2. B.
      Chefs Diet’s.
    3. C.
      Nu­Kitchen’s.
    4. D.
      eDiets’.
  4. 4.

    We can learn from the passage that________.

    1. A.
      the author gained weight on the food from Nu­kitchen
    2. B.
      the author would choose the food of Zone Manhattan
    3. C.
      the food from eDiets was the worst of the four
    4. D.
      Zone Manhattan sends food once a week

查看答案和解析>>

同步練習(xí)冊答案
精品一区二区免费在线观看_国产精品久久久久久av福利软件_97成人精品区在线播放_国内成人精品一区
亚洲影视资源网| 日本韩国精品在线| 麻豆传媒一区二区三区| 欧美揉bbbbb揉bbbbb| 国产欧美日韩在线| 成人美女在线观看| 综合久久久久久| 97久久超碰国产精品| 最新日韩av在线| 欧美性感一类影片在线播放| 亚洲高清中文字幕| 日韩一区二区在线看片| 蜜臀av性久久久久蜜臀aⅴ流畅| 日韩一级大片在线| 国产美女精品一区二区三区| 中文av一区二区| 色视频一区二区| 日韩国产欧美在线视频| 久久亚洲免费视频| 成人免费av在线| 亚洲最大色网站| 日韩午夜电影av| 懂色av一区二区夜夜嗨| 一区二区三区在线观看欧美| 69av一区二区三区| 久久精品av麻豆的观看方式| 久久精品人人爽人人爽| 一本色道久久加勒比精品| 首页国产丝袜综合| 国产亚洲精品福利| 欧美性受xxxx| 精品一区精品二区高清| 国产精品久久久久影院亚瑟| 欧美三级电影网| 国产一区视频导航| 亚洲激情五月婷婷| 精品久久国产97色综合| 99久久夜色精品国产网站| 午夜精品久久久久久久久| 国产亚洲一区二区三区| 欧美亚洲一区二区在线观看| 国产呦萝稀缺另类资源| 亚洲一区二区三区四区不卡| 26uuu久久天堂性欧美| 色综合网站在线| 免费av成人在线| 亚洲特级片在线| 日韩免费看的电影| 97se亚洲国产综合自在线| 热久久免费视频| 亚洲视频在线一区二区| 日韩三级电影网址| 91视频国产资源| 久久草av在线| 一区二区三区电影在线播| 欧美精品一区二区三区蜜臀| 色94色欧美sute亚洲13| 国产美女娇喘av呻吟久久| 五月婷婷激情综合| 国产精品久久久久久一区二区三区 | 国产网站一区二区| 欧美日韩国产精品自在自线| 懂色av一区二区三区蜜臀| 日韩专区欧美专区| 亚洲欧美另类综合偷拍| ww亚洲ww在线观看国产| 欧美日韩免费一区二区三区视频| 懂色av中文字幕一区二区三区 | 久久er精品视频| 亚洲综合成人在线视频| 中文字幕的久久| 日韩欧美中文字幕精品| 欧美色图在线观看| 99精品欧美一区二区蜜桃免费| 国产一区二区久久| 奇米影视7777精品一区二区| 一区二区三区四区蜜桃| 亚洲国产精品v| 精品国产成人在线影院| 欧美精品精品一区| 在线视频国产一区| 99久久久久久| 国产91高潮流白浆在线麻豆| 美女高潮久久久| 日韩成人一区二区| 亚洲国产一区二区在线播放| 亚洲欧洲av在线| 欧美国产欧美亚州国产日韩mv天天看完整| 日韩情涩欧美日韩视频| 欧美久久一二区| 欧美在线免费视屏| 色婷婷激情久久| 97aⅴ精品视频一二三区| 成人av免费网站| 成人美女视频在线观看| 国产不卡免费视频| 国产一区不卡在线| 国产在线日韩欧美| 精品一区二区三区香蕉蜜桃 | 精品国产乱码久久久久久免费 | 国内精品国产三级国产a久久| 日本成人在线一区| 图片区日韩欧美亚洲| 亚洲五月六月丁香激情| 一级日本不卡的影视| 亚洲精品视频在线观看免费 | 亚洲成人动漫一区| 亚洲国产三级在线| 亚洲国产aⅴ天堂久久| 亚洲电影一区二区| 亚洲国产精品自拍| 亚洲国产精品久久一线不卡| 亚洲一区二区五区| 亚洲国产aⅴ天堂久久| 婷婷六月综合网| 日韩高清在线一区| 久久国产尿小便嘘嘘尿| 精品夜夜嗨av一区二区三区| 激情小说亚洲一区| 国产高清久久久久| 成人久久视频在线观看| av亚洲精华国产精华精| 91丨九色丨尤物| 91成人免费在线视频| 欧美性猛交xxxxxx富婆| 欧美高清视频一二三区| 欧美一区二区三区在线观看视频| 日韩一区二区电影网| 久久久综合视频| 中文字幕欧美激情| 一区二区视频在线看| 亚洲第一av色| 久久国产三级精品| 国产v综合v亚洲欧| 94色蜜桃网一区二区三区| 日本精品免费观看高清观看| 欧美三级视频在线| 日韩欧美国产一二三区| 久久久精品免费免费| 中文字幕中文乱码欧美一区二区| 亚洲乱码日产精品bd| 婷婷综合另类小说色区| 久久av资源网| 成人精品一区二区三区四区| 色婷婷久久久综合中文字幕 | 国产精品蜜臀av| 亚洲综合久久久| 免费人成在线不卡| 丰满白嫩尤物一区二区| 色噜噜狠狠色综合中国| 91精品国模一区二区三区| 久久男人中文字幕资源站| 中文字幕亚洲精品在线观看 | 亚洲图片有声小说| 久久国内精品自在自线400部| 成人一道本在线| 欧美午夜精品免费| 精品国产自在久精品国产| 国产精品免费观看视频| 五月天婷婷综合| 国产成人av电影在线观看| 色一区在线观看| 欧美一区2区视频在线观看| 欧美国产精品一区| 亚洲成人一区二区在线观看| 国模套图日韩精品一区二区 | 亚洲成人免费视| 国产精品一二一区| 欧美中文字幕一区二区三区亚洲| 精品国产一区二区三区久久久蜜月| 中文字幕制服丝袜成人av| 日韩高清不卡一区二区| 高清国产午夜精品久久久久久| 色婷婷狠狠综合| 久久亚洲精精品中文字幕早川悠里 | 欧洲一区在线电影| 久久免费精品国产久精品久久久久| 亚洲精品免费在线观看| 久久99精品久久久久久| 色综合中文字幕| 久久久噜噜噜久久中文字幕色伊伊 | 中文字幕日本不卡| 免费成人av在线| 日本精品视频一区二区| 久久精品水蜜桃av综合天堂| 午夜精品福利视频网站| 成人黄色电影在线| 日韩三级电影网址| 亚洲午夜av在线| 不卡的av在线| 久久午夜电影网| 午夜不卡av免费| 99精品热视频| 久久精品亚洲麻豆av一区二区 | 欧美美女直播网站| 综合久久国产九一剧情麻豆| 麻豆传媒一区二区三区| 欧美色网一区二区| 自拍视频在线观看一区二区| 国产综合久久久久久鬼色|